Hodina s Cleo

7. února 2013 v 15:58 | Ferylisek |  Hodiny s MH
Cleo má ráda egypt tak si pro vás připravila hodinu o Egyptu.EGYPT

Tato země je známá především díky starověké civilizaci a několika světově proslulým monumentům, jako jsou například pyramidy v Gíze a Velká sfinga. Město Luxor, které se nachází na jihu Egypta, skrývá početné starověké artefakty, jako například chrámový komplex Karnak a Údolí králů.Egypťané jsou obecně považováni za kulturně a politicky důležitý národ Středního východu.


NĚCO O EGYPTU

Historie Egypta patří mezi nejdelší souvislé historie sjednoceného státu. Nilské údolí vytváří přirozenou zeměpisnou oblast ohraničenou na východě a západě pouštěmi, na severu mořem a na jihu nilskými katarakty. Snaha ovlivnit nilské záplavy vedla v době 3 000 př. n. l. ke vzniku jednoho z prvních států na světě.EGYPTSKÉ CHRÁMY

Egyptský chrám je souhrnné označení pro několik různých typů staveb budovaných ve starověkém Egyptě pro potřeby náboženského kultu bohů a zemřelých panovníků.Každý chrám se stavěl zevnitř ven. Čili začínalo se svatyní a pokračovalo se dál, takže chrám mohl být v následujících generacích dále rozšiřován a zvelebován.


EGYPTSKÁ KOČKA

Uctívání zvířat ve starověkém Egyptě je součástí kultury každodenního života Egypťanů. Zvířata všeho druhu byly respektovány a ctěny.Předkové Vaší kočky však byli před více jak pěti tisíci lety ve starém Egyptě uctíváni a hýčkáni jako pomocníci jedné ze staroegyptských bohyň.

Bohyně Bastet


Kočky byly ve starověkém Egyptě uctívány jako symbol bohyně Bastet. Ta nejprve měla lví podobu a byla bohyní pomsty. Tento úděl se jí však nelíbil, a proto se vzepřela svému stvořiteli, bohu Re, a změnila svou podobu na kočičí s tím, že se stala bohyní žen, slunce, koček, lásky a plodnosti. Proto také její symbol nosily Egypťanky kolem krku, když chtěly otěhotnět. Někdy bývala ztotožňována s bohyní Sachmet, která má také lví podobu. Na rozdíl od ní je ale Bastet laskavá a mírumilovná. Proto ji na všech vyobrazeních najdeme jen s úsměvem.


ZAJÍMAVOST

Kočky a smrt

Pokud zemřela kočka, která byla chovaná jako domácí mazlíček, musela si její rodina jako výraz smutku oholit obočí. Poté byla kočka nabalzamována a mumifikována. Spolu s ní se do hrobu dávaly misky s mlékem a mumifikovaní hlodavci, aby se v posmrtném světě měla dobře.

HIEROGLYFY

Egyptské hieroglyfické písmo vzniklo nejpozději kolem roku 3000 př. n. l..


Egypťané sami jej nazývali jako "písmo bohů" neboť věřili, že jej vynalezl a lidem předal bůh Thovt.


Tak to je vše z dnešní hodiny o Egyptu. Doufám, že se vám hodina líbila a jelikož je toho o Egyptu strašně moc, příště bude hodina s Cleo zase o Egyptu Mrkající
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama